Szejkowanie łańcucha to przeszłość

Opublikowane przez admin w dniu

Łańcuch rowerowy oraz cały napęd w rowerze wymaga konserwacji i odpowiedniego czyszczenia. W wielu źródłach można przeczytać, że najlepszą metodą czyszczenia łańcucha jest szejkowanie. Szejkowanie łańcucha rowerowego polega na zdjęciu go z napędu, włożeniu do butelki i wypłukaniu wszystkich brudów (najczęściej w benzynie ekstrakcyjnej).

Ja znalazłem swój sposób. Nie wymaga on zdejmowania łańcucha rowerowego, a pozwala go wyczyścić z bardzo dużych zabrudzeń. Na zdjęciu niżej widzisz napęd w trakcie czyszczenia. Z lewej strony już wyczyszczony, z prawej masz porównanie jak wyglądał przed czyszczeniem. Metoda dobrze sprawdza się na wyprawach, gdzie szejkowanie łańcucha byłoby bardzo uciążliwe.

Łańcuch rowerowy
Łańcuch rowerowy – metody czyszczenia

Zdjęcie łańcucha jest dla wielu największym problemem, dlatego nawet gdy łańcuch jest bardzo zabrudzony, rezygnują z najlepszej metody jego czyszczenia – szejkowania.

Mój sposób na czysty napęd i łańcuch rowerowy

Założony łańcuch rowerowy czyszczę czymś w rodzaju benzyny ekstrakcyjnej w spreju. Preparat jest do kupienia np. w OBI za 20 zł.

Wystarczy popsikać łańcuch tym preparatem jednocześnie starając się kierować strumień między ogniwa tak, aby wypłukać brud. Gdy umyję fragment, przecieram go suchą szmatką i czyszczę kolejny. To ważne, aby sprej nie dostał się do innych elementów napędu. W przypadku gdy dostanie się do łożysk, może je uszkodzić.

Wady

Metoda ta, oprócz oczywistej zalety, że łańcuch jest bardzo czysty, ma też swoje wady. Największą z nich jest to, że łańcuch po takim czyszczeniu jest czysty, ale na pewno nie reszta roweru. Benzyna, która wydostaje się pod ciśnieniem z pojemnika pryska na ogniwa, ale też na ramę roweru, pozostawiając czarne kropki. Można temu zaradzić zasłaniając narażone elementy zwykłą szmatką. Oprócz ramy, ważne są też elementy hamulców, tutaj w grę wchodzi bezpieczeństwo. Te polecam usunąć szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem. Moim sposobem nie umyjesz też roweru w domu, chyba że pomieszczenie będzie dobrze wentylowane, a podłogę dobrze zabezpieczysz. Ta alternatywna metoda dla szejkowania łańcucha sprawdza się zwłaszcza podczas długich wypraw, gdzie szejkowanie łańcucha byłoby problem. Moim sposobem, uzyskasz prawie taki sam efekt, a będzie Ci bardziej wygodnie.

Po czyszczeniu

Po wyczyszczeniu łańcucha rowerowego, należy go nasmarować. Pamiętaj, że nie powinieneś smarować całego łańcucha, a jedynie wewnętrzne części ogniwa. Z Zewnątrz powinien być on suchy. Tym sposobem, złapie on mniej zabrudzeń

Zainspiruj się i zobacz: https://poszerzaj-horyzonty.pl/najlepsze-filmy-podroznicze/

Kategorie: Rower

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *