Wikipedia offline na telefonie podczas podróży

Opublikowane przez admin w dniu

Kiwix – Wikipedia offline idealna podczas podróży

Wikipedia offline, czyli bez dostępu do internetu. Brzmi świetnie. Wyobraź sobie, że jesteś na Ukrainie, we Lwowie. Stoisz naprzeciwko Opery Lwowskiej. Jest piękna, lecz nic o niej nie wiesz. Szukasz tablicy z informacją o zabytku, niestety na próżno. Mógłbyś zajrzeć do Internetu, poszukać interesujących informacji na jej temat, ale koszt transmisji danych jest ogromny, a ty nie masz lokalnej karty SIM. Co wtedy? Albo stoisz tak chwilę i dumasz przy tym pięknym miejscu, albo odpalasz Wikipedię, którą masz zapisaną na telefonie i czytasz, że została zaprojektowana przez Polaka Zygmunta Gorgolewskiego, którego grób znajdziesz na Cmentarzu Łyczakowskim, a na jej uroczyste otwarcie przybył między innymi Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Paderewski. Taka wizja zwiedzania wydaję się być zdecydowanie bardziej interesująca niż błąkanie się w labiryncie lwowskich zabytków bez żadnej wiedzy na ich temat.

Wikipedia i Kiwix w walce z cenzurą

Kiwix, czyli oprogramowanie pozwalające na dostęp do wikipedii offline dostępne jest na urządzenia mobilne oraz na komputery. Polska wersja Wikipedii zajmuje około 15GB, natomiast wersja bez obrazków, z samym tekstem jedynie 5GB co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Aplikacja ma przyjemny interfejs, przypominający przeglądarkę internetową.

Dzięki oprogramowaniu Kiwix, Wikipedia zapisywana jest na pendrajwach, następnie przemycana z narażeniem życia do krajów takich jak Korea Północna (źródło). Używa jej Senegalska Marynarka Wojenna, wiele uniwersytetów w Afryce, które nie mogą pozwolić sobie na wykupienie dostępu do Internetu czy nawet na elektryczność. Wśród użytkowników Wikipedii offline można znaleźć także więźniów w USA, którzy nie mogą korzystać z Internetu, ale dzięki Kiwix mają dostęp do Wikipedii. Teraz do grona użytkowników dochodzimy my – podróżnicy!

Wikipedia offline – jak używać

Po pierwsze pobierz Kiwix na swoje urządzenie, w tym przypadku opiszę jak wygląda cały proces na urządzeniu z Androidem.

Nie polecam pobierania dużych plików z zapisaną Wikipedią offline przez tę aplikację. Podczas próby pobrania wystąpił błąd i przerwało się ono w połowie. Polecam inne rozwiązanie. Potrzebne pliki możesz pobrać na komputer z tej strony, a następnie przenieść je na kartę pamięci telefonu.

Jeśli podróżujesz z komputerem, nagraj sobie taką wersję Wikipedii na komputer, z pewnością nie raz z niej skorzystasz. Pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem jest też pobieranie stron internetowych (opcja dostępna w Google Chrome na telefonie). Możesz zapisać np. stronę polskiego MSZ z informacjami o kraju, który odwiedzasz. Nigdy nie wiesz, kiedy przydadzą Ci się informacje tam zamieszczone.

Kategorie: Podróże

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *